استرس خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

بر اساس یافته های جدید محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، استرس ممکن است یکی از این عوامل خطر باشد.

در این مطالعه، محققان تأثیر جنسیت را بر پاسخ مغز به استرس بررسی کردند. تحقیقات نشان می دهد که سطح پروتئین بتا آمیلوئید در مغز موش های ماده در موقعیت های استرس زا به شدت افزایش می یابد.

علاوه بر این، محققان یک مسیر مولکولی را شناسایی کردند که فقط در مغز موش‌های ماده فعال می‌شود و منجر به واکنش‌های استرس متفاوتی می‌شود.

استرس به همراه عواملی مانند افسردگی و انزوای اجتماعی در دسته عوامل خطر اجتماعی-اقتصادی قرار می گیرد که مجموعاً ۸ درصد از خطر ابتلا به آلزایمر را تشکیل می دهند، اما به گزارش سیناپرس، معمولاً نقش جنسیت در این موارد نادیده گرفته می شود. محاسبات زنان سطوح بالاتری از استرس را نسبت به مردان گزارش می‌کنند و استرس از جهات مختلفی بر بدن زنان تأثیر می‌گذارد، مانند سلامت قلبی عروقی، پاسخ‌های ایمنی و مسائل دیگر.

دانشمندان می گویند استرس ممکن است بر مغز زنان متفاوت از مردان تأثیر بگذارد و این تفاوت ها ممکن است به توضیح ارتباط بین جنسیت و بیماری آلزایمر کمک کند.

تیم تحقیقاتی پس از قرار دادن موش ها در شرایط استرس زا، سطح آمیلوئید بتا – یک پروتئین کلیدی آلزایمر – را در مغز حیوانات اندازه گیری کردند. سطح هورمون های استرس اندازه گیری شده در خون موش های نر و ماده یکسان بود، اما پاسخ های تولید شده در مغز آنها متفاوت بود.

در موش های ماده، سطح بتا آمیلوئید در دو ساعت اول به طور قابل توجهی افزایش یافت و تا پایان دوره مشاهده بالا باقی ماند. در حالی که در موش های نر، سطح آمیلوئید در مغز اصلاً تغییر نکرد. بر اساس نتایج این مطالعه، کاهش استرس ممکن است برای زنان مفیدتر از مردان باشد و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

  انتشار نسخه نینتندو سوییچ بازی تیراندازی Dust & Neon

نتایج این مطالعه در مجله Brain منتشر شد.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید