کمبود سهام کارت گرافیک Nvidia پس از کاهش قیمت

با کاهش قیمت کارت گرافیک های انویدیا در اروپا و آمریکای شمالی، تیم سبز با چالش های ساختاری در چرخه موجودی و تامین تقاضای بازار مواجه است.

در چند ماه گذشته شاهد کاهش قابل توجه قیمت کارت های گرافیک انویدیا در بازارهای آمریکای شمالی و اروپا بوده ایم که شامل نسل جدید محصولات RTX 40 می شود.این روند ممکن است منجر به مشکلات احتمالی در فروش محصولات انویدیا و مدیریت موجودی کانال های تحویل شود.

این غول فناوری عمدتاً با چالش فروش مجدد کارت های گرافیک خود دست و پنجه نرم می کند. وضعیتی که می تواند مشکلات مالی قابل توجهی ایجاد کند. برای رفع این مشکل، انویدیا قصد دارد تولید GPU را کاهش دهد. مطالعات اخیر گروه تحلیل و تحقیق Arete Research نشان می دهد که انویدیا یکی از شش شرکت بزرگی است که در لیست مشتریان ویژه TSMC قرار دارد.

چرخه موجودی این شرکت در حال حاضر حدود 220 روز است که تقریباً 2.5 برابر دوره استاندارد است. این امر انویدیا را در میان 5 شرکتی قرار می دهد که از “آستانه احتیاط” عبور کرده اند. به همین دلیل این شرکت تصمیم گرفته است تا با کاهش تولید شرکای تجاری خود را در برابر چنین مشکلاتی مصون نگه دارد. اما موانع بزرگی مانند تورم بالا و رکود اقتصادی شرایط را پیچیده تر کرد.

پیامدهای این سناریو می تواند برای کل صنعت سخت افزار چالش برانگیز باشد. فروش انواع کارت گرافیک های این شرکت از جمله GeForce RTX 4070 و سایر مدل های تولید شده توسط اینتل و AMD به سطح بالایی رسید. در نتیجه TSMC تولید قطعات عمده این محصولات را کاهش داده است که به طور مستقیم بر قراردادها و سفارشات خرید برخی شرکت ها و در نتیجه تقاضای جهانی برای این محصولات تاثیر می گذارد.

  گوشی پرچمدار «Motorola Edge 30 Ultra» رسما معرفی شد.

بنابراین، برای جلوگیری از سقوط احتمالی بازار، شرکت های بزرگ فناوری باید استراتژی های خاصی مانند کاهش قیمت محصولات خود را اتخاذ کنند. اگرچه چنین تصمیماتی می تواند نتایج سریع داشته باشد، اما هنوز بیانیه رسمی در این باره منتشر نکرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید