شهاب سنگ چیست؟ نحوه بروز، انواع و هر آنچه که باید بدانید

آیا نمی دانید شهاب سنگ دقیقاً چیست، از چه چیزی ساخته شده است، از کجا می آید و به کجا می رود؟! اگر چنین است، در اینجا یک آموزش بسیار بسیار کوتاه در مورد هر چیزی که باید در مورد شهاب سنگ ها بدانید، آورده شده است.

زیرا شهاب سنگ ها قطعات باستانی هستند منظومه شمسی و اجرام آسمانی، دانشمندان تحقیقات زیادی روی آنها انجام می دهند تا اطلاعاتی در مورد تاریخچه همسایه فضایی ما به دست آورند. مطالعه شهاب‌سنگ‌ها به ما در درک سرنوشت منظومه شمسی، چگونگی شکل‌گیری سیارات و سیارک‌ها و چگونگی تأثیر شهاب‌سنگ‌های بزرگ تاریخ بر سیاره زمین کمک کرده است. شناخت و درک تاریخ زندگی انسان و دیگر موجودات روی زمین.

شهاب سنگ ها چگونه تشکیل می شوند؟!

ممکن است در یک شب صاف به آسمان نگاه کنید و ببینید رگه هایی از نور برای لحظه ای ظاهر می شوند و سپس ناپدید می شوند. این باران های آتشین به نام شهاب ها شناخته می شوند. به زبان ساده، شهاب سنگ ها سنگ هایی هستند که از فضا به زمین سقوط می کنند.

می دانید که علاوه بر سیارات و ستارگان و دیگر اجرام منظومه شمسی، غبار، زباله و سنگ های معلق زیادی در منظومه شمسی وجود دارد. این اجرام معمولاً از سطح سیارک ها جدا می شوند یا از دم دنباله دارها باقی می مانند. هنگامی که جسمی از این اجرام آسمانی و معلق وارد جو بیرونی می شود و با جو زمین برخورد می کند، عوامل زیادی مانند اصطکاک، فشار و برهمکنش های شیمیایی با گازها باعث گرم شدن و سوختن آن می شود. شهاب سنگ کره ای جامد از همان غبار است که پس از برخورد در جو برای رسیدن به سطح سیاره و سوختن، نجات یافته و زنده مانده و سپس به شهاب سنگ تبدیل شده است.

تاکنون انواع زیادی از شهاب‌سنگ‌ها کشف و شناخته شده‌اند، اما در طبقه‌بندی‌های مدرن، شهاب‌سنگ‌ها معمولاً بر اساس ساختار، ترکیب شیمیایی و ایزوتوپی و کانی‌شناسی به سه دسته تقسیم می‌شوند: شهاب‌سنگ‌های سنگی سنگ‌هایی هستند که عمدتاً از مواد معدنی تشکیل شده‌اند سیلیکات‌ها تشکیل می‌شوند. . شهاب سنگ های آهنی که از آلیاژ فلزی نیکل تشکیل شده اند و شهاب سنگ های آهنی که هر دو حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی و سنگی هستند.

یک شهاب سنگ

شهاب سنگ های سنگی رایج ترین نوع شهاب سنگ هستند. بیش از 95 درصد شهاب‌سنگ‌هایی که به زمین برخورد می‌کنند سنگی هستند و به دو گروه کندریت‌ها و آکندریت‌ها طبقه‌بندی می‌شوند که هر دو از کانی‌های سیلیکات تشکیل شده‌اند، اما بیشتر آنها دانه‌های ریز پراکنده حاوی آهن فلزی را نیز نشان می‌دهند. کندریت ها در سنگ های زمین یافت نمی شوند و رایج ترین نوع شهاب سنگی هستند. در مقایسه، آکندریت ها درصد بسیار کمی از شهاب سنگ های سنگی را تشکیل می دهند. اکثر آکندریت ها در سیارک ها در طول تولد منظومه شمسی متولد شدند. تعدادی از آنها نیز در ماه هستند مریخ تشکیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید