حساب توسعه شبکه فیبر نوری با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان تاسیس شد

وزیر ارتباطات از ایجاد حساب کاربری برای توسعه شبکه نوری بر اساس قانون بودجه خبر داد. زارع پور ابراز امیدواری کرد که این امر به ایجاد پوشش ده میلیون فیبر نوری تا پایان سال کمک کند. در حالی که آمارهای وزارت ارتباطات نشان می دهد حداقل تا سال گذشته تعداد کاربران این سرویس هنوز به عدد قابل توجهی نرسیده است.

توسعه فیبر نوری یکی از برنامه های اصلی وزارت ارتباطات دولت سیزدهم است که برای آن ردیف های اعتباری مختلفی در لایحه بودجه پیش بینی شده است. در همین راستا عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات از تشکیل لایحه توسعه شبکه فیبر نوری و تصویب مفاد آن در هیئت دولت خبر داد.

«امروز در دولت آیین نامه بند ش تبصره ۷ قانون بودجه به تصویب رسید. این مصوبه «حساب توسعه شبکه فیبر نوری» را با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان ایجاد می کند که با اجرای آن و سایر اقدامات نقطه عطفی در تامین مالی طرح ملی فیبر نوری منازل و مشاغل و انشالله است. ، راه ایجاد ده میلیون جلد تا پایان سال هموار می شود. خواهد بود.”

سئو کول

بند ج تبصره ۷ قانون بودجه دولت را قادر ساخت تا حسابی به نام حساب توسعه شبکه «فیبر نوری» با منبع اولیه ده هزار میلیارد ریال برای توسعه شبکه فیبر نوری منازل و مشاغل ایجاد کند.

منابع این حساب از اعتبارات مصوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مانند حق‌الامتیاز و حق‌الامتیاز دولت از محل درآمد کاربران ارتباطات، موضوع قانون اجازه تعیین و وصول حق‌الامتیاز فعالیت‌ها تامین خواهد شد. بخش غیردولتی در حوزه پست و مخابرات و سایر منابع قانونی مرتبط.

  تصویر قسمت انتخاب جنگنده Tekken 8 فاش شد

منابع این حساب به توسعه شبکه فیبر نوری در کشور و پوشش و اتصال پرسرعت فیبر پایه ادارات، اماکن تجاری و مسکونی در کشور اختصاص دارد. شبکه ملی اطلاعات خواهد بود

بر اساس این بند، وزارت ارتباطات باید با همکاری سایر نهادها آیین نامه اجرایی ایجاد این حساب را تهیه و حداکثر تا یک ماه پس از تصویب قانون بودجه برای تصویب به شورای دولت ارائه کند.

همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است هر سه ماه یکبار گزارش اجرای این بند را شامل میزان منابع و هزینه‌ها و تعداد مکان‌های تحت پوشش و متصل فیبر نوری به کمیته برنامه و بودجه و برآورد اعلام کند. و شورای اسلامی صنایع و معادن.برای ارائه

لازم به ذکر است در حالی که وزیر ارتباطات وعده ایجاد 10 میلیون پوشش نوری تا پایان سال را داده بود، آمارها از کم بودن تعداد کاربران این سرویس حکایت دارد. در حال حاضر سه میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار دارند، اما این سرویس تنها است 244 هزار مشترک تا پایان سال 1401 م

در زمستان 1398 تعداد مشترکان فیبر نوری حدود 159 هزار نفر، در زمستان 1400 سرویس فیبر حدود 204 هزار مشترک بود که این تعداد در زمستان 1401 به 243 هزار مشترک رسید.

این ارقام نشان می دهد که روند رو به رشد تعداد کاربران فیبر نوری طی دو سال گذشته کند شده است. پس از رشد حدود 50 درصدی تعداد مشترکین این سرویس در سال 2019، در سال 1400 این رشد 22 درصد و در سال 1401 تنها 19 درصد بود.

  این آخر هفته چه باید دید: زیبایی موسیقی کانتری و درخشش فیلیپ سیمور هافمن

بر اساس آمارهای موجود در سایت طرح ملی فیبر نوری، تعداد پورت های پروژه FTTH در اسفند 97 بیش از 646 هزار، در اسفند 1393 بیش از 1126 هزار پورت و در اردیبهشت 1393 سه میلیون پورت بوده است. این بدان معناست که تعداد خانوارهای تحت پوشش فیبر هر سال تقریباً دو برابر می شود.

عموم مردم علاقه مند به استفاده از سرویس اینترنت پرسرعت و باکیفیت هستند، اما شاید محدودیت سرویس های ویدئو محور بین المللی و فیلترینگ از جذابیت این سرویس بکاهد. به نظر می رسد وزارت ارتباطات باید بخشی از تمرکز خود را بر حل چالش های اینترنت و همچنین چالش های ارائه خدمات فیبر نوری به مشترکین خانگی و تجاری متمرکز کند تا تعداد کاربران این سرویس متناسب با دسترسی افزایش یابد. ایجاد شده.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید