رقابت گوگل و OpenAI برای هوش مصنوعی

با ظهور و موفقیت ChatGPT، بسیاری از شرکت ها از جمله گوگل استراتژی خود را برای رقابت با این چت بات تغییر دادند. با این حال، یکی از مهندسان ارشد این غول موتور جستجو ظاهراً معتقد است که با تمرکز بر رقابت با OpenAI و مایکروسافت در حال از دست دادن رقابت عمده با جامعه منبع باز هستند.

نسل جدید ربات‌های گفتگو می‌توانند به پیچیده‌ترین پرسش‌های کاربر به زبان طبیعی پاسخ دهند. این فناوری روش جستجوی ما در اینترنت را که تجارت اصلی گوگل است، تغییر داده است. چت بات ها نشان داده اند که هوش مصنوعی می تواند برخی کارها را حتی بهتر از انسان ها انجام دهد.

مایکروسافت به زودی به پتانسیل ChatGPT پی برد و این فناوری را در بینگ پیاده سازی کرد. بعدها هوش مصنوعی به بسیاری دیگر از محصولات این غول از ردموند اضافه شد. در نتیجه گوگل چاره ای جز معرفی ربات چت خود در اسرع وقت نداشت.

با وجود معرفی ربات چت بارد، کارشناسان و سرمایه گذاران هنوز در مورد آینده گوگل تردیدهای زیادی دارند. این ابهامات به این شرکت هم کشیده شد. «لوک سرنائو» یکی از مهندسان این شرکت است که در ماه آوریل نظر خود را در مورد وضعیت فعلی شرکت در این تجارت به اشتراک گذاشته و این نظرات قبلاً توسط وب سایت SemiAnalysis منتشر شده است.

رقابت اصلی با جامعه منبع باز است

سئو کول

سرنائو معتقد است که گوگل روی رقابت با OpenAI تمرکز کرده است و این رقابت اشتباه است زیرا غول اینترنت را کور کرده و شرایط را برای رشد یک رقیب بزرگتر ایجاد کرده است. این رقیب یکسان نیست جامعه منبع باز F. این جامعه شامل محققانی می شود که برای شرکت های فناوری کار نمی کنند. آنها با سرعتی سریعتر از گوگل و OpenAI در زمینه هوش مصنوعی پیشرفت می کنند.

  تفاوت داستان نهایی بازی Forspoken با طرح های اصلی

سرناو نوشت: «ما در مورد OpenAI بسیار مراقب بودیم. ما فکر می کردیم چه کسی به شاهکار بعدی دست می یابد؟ قدم بعدی چیست؟ اما حقیقت غم انگیز این است که ما در موقعیتی نیستیم که بتوانیم در این مسابقه پیروز شویم و OpenAI نیز چنین نیست. در حالی که مشغول رقابت با یکدیگر بودیم، رقیب سومی ظاهر شد و آرام آرام سهم ما را گرفت. البته من در مورد جامعه متن باز صحبت می کنم. “به بیان ساده، آنها ما را رها می کنند.”

جامعه مبتنی بر متن، مدل‌های اصلی خود را با سرعت بالا در تلفن Pixel 6 اجرا می‌کند. آنها می‌توانند یک مدل هوش مصنوعی را یک شبه برای شما سفارشی کنند و سایت‌هایی پر از مدل‌های هنری را بدون محدودیت ارائه دهند.

این مهندس گوگل معتقد است که بزرگترین رقیب گوگل، جامعه منبع باز است. زیرا آنها مدل‌هایی را می‌سازند که ارزان‌تر، سریع‌تر و آسان‌تر برای هر مشتری تغییر و پیکربندی می‌شوند.

سئو کول

سرناو ادامه می‌دهد: «اگرچه مدل‌های ما هنوز از نظر کیفیت کمی بهتر هستند، اما این فاصله با سرعت شگفت‌آوری در حال کاهش است. مدل‌های منبع باز در مقایسه هزینه‌ها سریع‌تر، سفارشی‌تر، خصوصی‌تر و قدرتمندتر هستند. ما مرگ مخفیانه سفالگری نداریم. بزرگترین امید ما یادگیری و همکاری با کسانی است که خارج از گوگل کار می کنند.”

این مسابقه نتیجه ای جز شکست ندارد

او همچنین به گوگل در مورد اشتباهاتی که می تواند پیامدهای تجاری بزرگی در آینده داشته باشد، هشدار داد. سرناو می‌گوید: «وقتی یک جایگزین رایگان، نامحدود، همتا به همتا وجود داشته باشد، مردم برای یک مدل محدود هزینه‌ای نمی‌پردازند». ما باید در نظر بگیریم که کجا می توانیم ارزش اضافه کنیم. مدل های غول پیکر سرعت ما را کاهش می دهند. در درازمدت، بهترین مدل‌ها مدل‌هایی هستند که می‌توان آنها را به سرعت بازسازی کرد.» بنابراین او پیشنهاد می‌کند که آنها نیز به ساخت نسخه‌های کوچک‌تر از مدل‌های خود روی بیاورند.

  اعلام تاریخ پخش سری انیمه NieR: Automata Ver1.1a

یکی دیگر از مواردی که سرنائو را نگران می کند، لو رفتن مدل متای کوچک هوش مصنوعی معروف به LLaMA و اتفاقاتی است که پس از آن رخ داد. این مهندس کهنه کار نوشت: «پس از این رویداد، ایده های خلاقانه زیادی به وجود آمد و هر دستاورد بزرگی تنها چند روز مانده بود. مهمتر از همه، آنها مشکل مقیاس پذیری را تا حد امکان حل کردند. بسیاری از این ایده های جدید از مردم عادی سرچشمه می گیرند. موانع موجود برای آموزش و آزمایش مدل‌ها برداشته شده است تا این قابلیت‌ها از شرکت‌های تحقیقاتی بزرگ به یک نفر، یک شب و یک لپ‌تاپ قدرتمند برسد.»

در نهایت، او تکرار می کند که تمرکز بر OpenAI منجر به افول گوگل خواهد شد، زیرا خطر اصلی در جای دیگری است. گوگل و OpenAI در واقع شبیه به هم هستند زیرا هر دو دارای سیاست های بسته هستند.

سرنائو می‌گوید: «رقابت مستقیم با جامعه منبع باز تنها منجر به ضرر خواهد شد. پیشرفت های اخیر [در قدرت جامعه متن‌باز] این تأثیر مستقیم و فوری بر استراتژی کسب و کار ما دارد. وقتی یک جایگزین رایگان و باکیفیت بدون این مشکلات وجود دارد، چه کسی برای یک محصول Google که دارای محدودیت‌های استفاده است، پول می‌پردازد؟»

او معتقد است که گوگل نمی تواند با این جامعه رقابت کند و واضح است که بهتر است به آنها بپیوندد: «اینترنت مدرن به دلیلی خاص توسط ایده منبع باز هدایت می شود. منبع باز مزایای زیادی دارد که ما نمی توانیم آن ها را تکرار کنیم.

  احتمال حضور تام هالند از مرد عنکبوتی در مرد عنکبوتی 2

گوگل به طور رسمی به این مکالمات پاسخ نداده است.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید