ارتباط شگفت انگیز مغز میمون با کامپیوتر در چین

محققان چینی می گویند که اتصال موفقیت آمیز مغز میمون به رایانه، برگ برنده چین در جنگ فناوری با ایالات متحده خواهد بود.

به گزارش گجت نیوز، محققان چینی ادعا می کنند که اولین آزمایش رابط مغز و کامپیوتر (BCI) آنها روی یک میمون نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ در فناوری BCI چین است. بر اساس گزارش رسانه های دولتی چین، این دستاورد نشان دهنده پیشرفت چین در جنگ داغ فناوری با ایالات متحده است. پیوند مغز میمون کامپیوتری سیگنال های الکتریکی را به دستوراتی تبدیل می کند که می تواند به بیماران مبتلا به اختلال عملکرد حرکتی کمک کند تا با محیط خود تعامل داشته باشند و کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشند.

سه فناوری اصلی BCI که در حال حاضر در حال تحقیق و توسعه هستند شامل انواع مداخله‌ای، تهاجمی و غیرتهاجمی است. BCI مداخله ای نوعی جراحی کم تهاجمی مانند استنت قلب است که مغز را به کامپیوتر متصل می کند و الکتروانسفالوگرافی (EEG) با کیفیت بهتری نسبت به فناوری غیرتهاجمی ارائه می دهد. در این آزمایش، تکنسین‌های چینی نوار EEG مداخله‌ای را بر روی دیواره عروق مغزی میمون قرار دادند و از جراحی کم تهاجمی برای شناسایی و جمع‌آوری این سیگنال‌ها استفاده کردند.

این پالس‌ها به میمون‌ها اجازه می‌داد تا از طریق افکار خود یک بازوی رباتیک را کنترل کنند و فرمان را فعال کنند. با این حال، روش مداخله ای BCI هنوز برای استفاده بالینی آماده نیست و ممکن است پنج سال یا بیشتر آماده شود. نتیجه موفقیت آمیز این آزمایش نشان دهنده جهشی در فناوری سیگنال EEG در چین است که از جمع آوری غیرفعال به کنترل فعال حرکت می کند.

  فروش Far Cry 6 Game of the Year Edition به قیمت 120 دلار

فناوری تهاجمی BCI معمولاً به عمل کرانیوتومی برای وارد کردن الکترودها از طریق قشر مغز نیاز دارد که منجر به دقیق‌ترین EEG از بین سه روش فعلی می‌شود. با این حال، این روش تهاجمی مطمئناً به بدن انسان آسیب می رساند و ممکن است منجر به پاسخ التهابی شود.

به گفته Ma Yongjie، جراح مغز و اعصاب در دانشگاه پزشکی Zhuangwu در پکن، اگرچه می توان با استفاده از این فناوری به صحنه هایی از داستان های علمی تخیلی دست یافت، اما بلوغ آن زمان می برد. در سال 2020، دانشمندان چینی با موفقیت دو میکروالکترود را در مغز یک بیمار 72 ساله وارد کردند و سیستم عصبی مرکزی او را به یک بازوی مکانیکی متصل کردند. پس از عمل، او توانست بازوی خود را از طریق تکانه های مغزی طبیعی حرکت دهد، اولین روش موفقیت آمیز BCI در چین بر روی یک فرد میانسال.

به گفته یکی از مدیران چینی، فناوری غیرتهاجمی BCI که در چین توسعه یافته است، برتر از مدل موسوم به “Nuralink” است که توسط ایلان ماسک تامین می شود. زیرا این نسخه پیشرو در رمزگشایی مغز و رایانه و برنامه های کاربردی سیستم است.

اولین آزمایش مداخله ای BCI در چین، که شامل اتصال مغز میمون به یک کامپیوتر است، می تواند گام مهمی در علوم اعصاب و کاربردهای بالقوه آن در پزشکی باشد. با این حال، اگرچه موفقیت اولین آزمایش حیوانی در این زمینه قابل توجه است، اما هنوز راه زیادی تا دستاوردهای بالینی باقی مانده است.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید