شاخص کل بورس از کجا می آید؟

این غول مایع از ابتدای مهر تاکنون بازارهای مختلفی را متحول کرده و با سیگنال خروج از برجام از دستور کار کشورهای غربی همراه با ناآرامی های اجتماعی، به قلب بازار ارز ضربه زده است. موانع و سطوح جدید قیمتی تجربه شده، در بازار خودرو با فشار روی پدال قیمت، خریداران را پشت سر گذاشته و با افزایش قیمت ها و با پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در بازار مسکن، خریداران را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. برای این بازار بزرگتر پول محور دشوار است.

هجوم نقدینگی قدرت خرید پس انداز را کاهش داد و برخی از خریداران را به سمت بازار اجاره سوق داد. سرانجام وقتی قیمت ارز به سطوحی رسید که برای معامله گران مشخص شد که فرصت کمی برای بازگشت به برخی محدوده های قیمتی وجود دارد و بازار سهام که از سال 2019 ارزش بیشتری نسبت به تورم باقی مانده با اهرم تورم و دلار داشته است. و با عقب ماندن از سایر بازارها، با احتیاط شروع به افزایش کرد.

بعدها که سهامداران روند صعودی بازار را آزمایش کردند، وجوه به آرامی به بازار سرمایه جذب شد. نقدینگی و تنوع سرمایه گذاری ها در بورس باعث جذب نقدینگی به این بازار شد و در نهایت توانایی این بازار در جذب نقدینگی باعث شد تا سایر بازارها وارد فاز رکود شوند و شاخص بازار سرمایه با موج نقدینگی جمع شده از سایر بازارها به سمت بالا حرکت کند. داستان را بشکنید و بالای آن بدرخشید.

  با بازی نیک آفرمن و جانت مک‌تیر در فیلم Mission: Impossible 8

دیدگاهتان را بنویسید