کشف حقایق جالب در مورد سیستم ستاره ای Pham Alhut توسط جیمز وب


فراتر از آسمان ها و حدود 25 سال نوری از ما، منظومه ستاره ای فومالهوت قرار دارد که به عنوان سرزمین عجایب ستاره ای پر از شگفتی ها و اسرار شناخته می شود. ستاره شناسان سال ها مجذوب فام آلهوت بودند و اکنون به لطف تلسکوپ فضایی جیمز وب، می توانیم این سرزمین عجیب را بهتر درک کنیم. در مطالعه‌ای که اخیراً در Nature Astronomy منتشر شده است، تیمی از دانشمندان، عمدتاً از دانشگاه آریزونا و آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، نشان دادند که Fam Alhut بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که قبلاً فکر می‌کردیم. با دی جی همراه باشید.

دانشمندان از سال 1983 در مورد کمربندهای فام الحوت اطلاع داشتند

فام الحوت 440 میلیون ساله توسط میدانی از زباله های فضایی احاطه شده است که دانشمندان از سال 1983 درباره آن می دانستند. با این حال، آنچه که آنها انتظار نداشتند پیدا کنند، سه کمربند زباله مجزا بود که ستاره مرکزی را احاطه کرده بودند. درونی‌ترین کمربند تقریباً مشابه کمربند سیارکی منظومه شمسی است، اما بسیار گسترده‌تر است و از حدود 7 واحد نجومی تا حدود 80 واحد نجومی فراتر از ستاره مرکزی امتداد دارد. این اعداد تقریبا 10 برابر بیشتر از پیش بینی ستاره شناسان برای کمربند داخلی سیارک ها است.

اما جذاب ترین کشف در مورد فام الحوت دومین کمربند زباله آن است که خارج از کمربند داخلی قرار دارد. این کمربند زباله 23 درجه نسبت به بقیه مدار ستاره کج شده است که یک جنبه واقعا منحصر به فرد از منظومه است. به گفته آندرس گاسپارد، نویسنده اصلی مقاله جدید، کمربند کج شده ممکن است نتیجه سیاراتی باشد که به دور Pham Alhut می چرخند که ستاره شناسان هنوز آن را کشف نکرده اند.

  بازی جدید Copper Effect یک بازی تک نفره خواهد بود

منظومه ستاره ای فام آلهوت

اخترشناس دیگری که در این مطالعه شرکت داشت، جورج ریکه، سیستم فام الحات را به یک رمان اسرارآمیز تشبیه کرد. به گفته او، احتمالا یک منظومه سیاره ای واقعا جالب در اطراف ستاره مرکزی وجود دارد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب، که در سال 2021 پرتاب شد، قبلاً ثابت کرده است که ابزاری حیاتی برای مطالعه منظومه ستاره‌ای فام آلهوت است. حسگرهای فروسرخ این تلسکوپ جزئیات بی سابقه ای را در مطالعه ترکیب و توزیع میدان های زباله در اختیار اخترشناسان قرار می دهد. تلسکوپ جیمز وب به ما این امکان را می دهد تا عمیق تر در اسرار کهکشان راه شیری کاوش کنیم و سیاراتی را که ساختار کمربندهای زباله های عجیب و غریب این منظومه را تشکیل می دهند، شناسایی کنیم.

منظومه ستاره‌ای فام الخوت یک شی جالب مطالعه برای کسانی است که مجذوب جهان و شگفتی‌های آن هستند. همانطور که ما انسان ها به کاوش و مطالعه این سیستم ادامه می دهیم، ممکن است شگفتی ها و حقایق بیشتری را کشف کنیم که درک ما از دنیای اطرافمان را تغییر می دهد. با این حال، فام الخوت تنها یکی از عجایب متعدد کیهان است و تلسکوپ فضایی جیمز وب درهای جدیدی را برای اکتشاف باز کرده است.


دیدگاهتان را بنویسید