اتحادیه اروپا در آستانه اعمال اولین قوانین مرتبط با هوش مصنوعی است

با توسعه بیشتر مدل‌های هوش مصنوعی و محبوب‌تر شدن این فناوری، اتحادیه اروپا گام جدیدی را در تنظیم ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT OpenAI و Bard برداشته است که در نهایت می‌تواند قانون‌گذاری شود. اولین قوانین و مقررات هوش مصنوعی جهان را رهبری کند

بر اساس گزارش بلومبرگ، نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا توافق کردند که شرکت‌هایی که مدل‌های هوش مصنوعی «بنیادی» را توسعه می‌دهند، ملزم به تولید ارزیابی ریسک، خلاصه کردن مطالب دارای حق چاپ مورد استفاده برای آموزش مدل‌ها و اطمینان از اینکه کاربران می‌دانند چه زمانی باید با هوش مصنوعی تعامل داشته باشند. محتوای دیپ فیک آنها همچنین استفاده همزمان از هوش مصنوعی را برای شناسایی افراد علنی رای دادند.

TechCrunch همچنین در گزارش خود اشاره کرده است که قوانین ذکر شده تولیدکنندگان مدل های پایه را موظف به کاهش مصرف انرژی و منابع سیستم های خود و همچنین ثبت آنها در پایگاه داده اتحادیه اروپا می کند.

تعریف اولین قوانین مربوط به هوش مصنوعی

قانونگذاران رأی روز پنجشنبه را «تاریخی» خواندند و امیدوارند که منجر به ایجاد «اولین قوانین هوش مصنوعی در جهان» شود. بر اساس گزارش رویترز، دراگوس تودوراسه، یکی از نمایندگان پارلمان اروپا که مسئول تدوین این قوانین است، گفت:

جوامع از ما انتظار دارند که در مورد هوش مصنوعی و تأثیری که بر زندگی آنها می گذارد کاری انجام دهیم. «فقط باید در دو سه ماه گذشته تلویزیون خود را روشن کنید تا ببینید چقدر این موضوع برای شهروندان ما اهمیت دارد.

با توجه به پیشنهادات ارائه شده در این رای، ابزارهای هوش مصنوعی بر اساس خطرات بالقوه آنها طبقه بندی می شوند. علاوه بر این، دولت ها و شرکت هایی که از این ابزار استفاده می کنند، تعهدات متفاوتی خواهند داشت که با توجه به میزان ریسک ها تعیین می شود.

  اولین تریلر انیمیشن جدید نتفلیکس به کارگردانی کورالاین منتشر شد

اکثریت ۸۴ نماینده به کنترل بیشتر قوانین هوش مصنوعی اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند، ۷ نفر مخالف و ۱۲ نفر رای ممتنع دادند.

البته با وجود این رای، قوانین مربوط به هوش مصنوعی به مرحله تصویب نهایی نخواهند رسید زیرا پارلمان اروپا در ماه آینده به پیش نویس کامل قانون هوش مصنوعی رای خواهد داد و سپس مجلس باید با کمیسیون و 27 کشور مذاکره کند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد توافق نهایی. آهسته با این حال، هدف نویسندگان این قانون تحت تأثیر قرار دادن سایر دولت ها برای نظارت بیشتر بر این فناوری بالقوه خطرناک است.

این گزارش‌ها در حالی منتشر شد که مارگارت وستاگر، نایب رئیس کمیسیون اروپا، اخیراً به خبرنگاران در برلین درباره تصویب قوانین جدید برای کنترل استفاده از هوش مصنوعی گفت که “زمانی برای از دست دادن وجود ندارد” و سرعت تنظیم این موضوع. باید بیشتر باشد.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید