تلاش CMA بریتانیا برای جلوگیری از قرارداد بین مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد

ناظر رقابت بریتانیا بر تصمیم خود خواهد ماند، اگرچه به “دیدگاه متفاوت” اتحادیه اروپا در مورد معامله مایکروسافت برای خرید اکتیویژن بلیزارد احترام می گذارد.

ناظر رقابت بریتانیا (CMA) با مسدود کردن خرید مایکروسافت از Activision Blizzard Studios، بسیاری از پیروان بزرگترین خرید در تاریخ صنعت بازی های ویدیویی را شوکه کرد. برخلاف انتظار، آن‌ها بدون اشاره به اهمیت بازی‌هایی مانند Call of Duty واکنش نشان دادند و این بار نسبت به تأثیر این معامله بر صنعت بازی‌های ابری در این کشور ابراز نگرانی کردند.

دو طرف این معامله اظهارات محکم و مطمئنی در این مورد داشته اند و هر یک چندین بار اعلام کرده اند که به این تصمیم اعتراض خواهند کرد. با این حال، کمیسیون اروپا با استناد به تعهد مایکروسافت برای رسیدگی کامل به نگرانی‌های رقابتی و تلاش برای بهبود بازی‌های ابری در مقایسه با وضعیت فعلی، این قرارداد را تأیید کرد.

قرارداد Call Of Duty و مایکروسافت با Activision Blizzard

اکنون CMA وی با اشاره به این تصمیم در توییتر خود اعلام کرد: «بریتانیا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به اتفاق آرا توافق دارند که این ادغام به رقابت و بازی‌های ابری آسیب می‌زند. CMA به این نتیجه رسید که بازی های ابری باید به عنوان یک بازار باز و رقابتی به فعالیت خود ادامه دهند تا به سرعت نوآوری و انتخاب در این زمینه توسعه یابد.”

توضیح CMA ادامه می دهد: «پیشنهادات مایکروسافت که امروز توسط کمیسیون اتحادیه اروپا پذیرفته شد به مایکروسافت اجازه می دهد تا شرایط و ضوابط این بازار را برای 10 سال آینده تعیین کند. بازار آزاد و آزاد را با فضایی مشمول مقررات دائمی این شرکت جایگزین می کنند و [مایکروسافت مدام] پلتفرم ها و شرایط فروش بازی ها را بر روی آن مشخص می کند.

  اشاره تاد هاوارد به تأثیر مثبت انحصار استارفیلد در روند توسعه

این یکی از دلایلی است که گروه مستقل CMA پیشنهادات مایکروسافت را رد کرده و معامله را مسدود کرده است. اگرچه دیدگاه متفاوت اتحادیه اروپا را به رسمیت می شناسد و به آن احترام می گذارد، اما این نهاد همچنان بر تصمیم خود پافشاری می کند.

پوستر خرید اکتیویژن بلیزارد و پرچم اتحادیه اروپا

اما دلیل اینکه مایکروسافت پس از این تصمیم بازار بریتانیا را ترک نمی کند این است که این شرکت در حال حاضر 60 تا 70 درصد از سهم بازار بازی های ابری را در اختیار دارد. به عبارت دیگر، بریتانیا پس از آمریکا مهمترین منطقه جغرافیایی برای بازار مایکروسافت محسوب می شود. به ویژه با تلاش های ناموفق آنها برای تثبیت خود در بازار ژاپن در سال های اخیر.

مثل همیشه، فقط زمان مشخص خواهد کرد که این مبارزات به کجا ختم می شود. اما حتی اگر CMA تصمیم خود را تغییر دهد، مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد همچنان باید FTC را در دادگاه رسمی شکست دهند تا معامله خود را نهایی کنند. حتی قبل از مخالفت دولت بریتانیا با این قرارداد، کمیسیون تجارت فدرال در ژانویه به صراحت اعلام کرد که هیچ مذاکره ای برای حل و فصل انجام نشده است. این نهاد همچنان به شکل گیری مستقل نظر خود را ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید