اصلاح نظام کارمزد به نفع کاهش بنگاه گرایی نظام بانکی است

رحمان سعادت، اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه سمنان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایبنا در خصوص اخذ کارمزد توسط دستگاه های کارتخوان و آنچه که معمولاً در نظام بانکی جهانی در این زمینه انجام می شود، گفت: شکی نیست. بانک‌ها مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی به دنبال کسب درآمد هستند، طبیعتاً وقتی از راه‌های مناسب و هدفمندی که برای درآمدزایی بانک‌ها دیده می‌شود، نتوانند درآمد لازم را برای اداره خود به دست آورند، به کسب و کار روی می‌آورند و فعالیت های خارج از وظیفه و تعهد اصلی بانک، به همین دلیل بانک ها از فعالیت های مختلف در سراسر جهان کارمزد دریافت می کنند. این روش عادی است

وی در این خصوص گفت: با توجه به اینکه نظام بانکی ایران از نظام بانکی جهانی جدا نیست و طبیعتاً در کشورهای دیگر برای خدمات و تراکنش های بانکی کارمزدهای متفاوتی دریافت می شود، باید از قبل این مشکل مطرح می شد، بنابراین از طریق درآمدزایی برای بانک ها بانک ها به این شرکت مراجعه خواهند کرد.

رحمان سعادت، مدرس دانشگاه سمنان، معتقد است که کارمزد تراکنش می تواند منبع درآمد مضاعف برای بانک ها باشد. اگر از نظر آماری مقایسه کنیم، تراکنش هایی که توسط دستگاه های کارتخوان در سطح جامعه انجام می شود نسبت به ده سال گذشته افزایش زیادی داشته است، بنابراین افزایش حجم تراکنش ها می تواند منبع درآمدی بسیار مهمی برای بانک ها باشد. سیستم بانکی درآمد کارمزد خوبی دارد و می‌تواند به سرعت از فعالیت‌های تجاری در بخش‌هایی مانند بخش مسکن خارج شود.

وی در ادامه بحث توضیح داد: زمانی که خرید نان با دستگاه کارت خوان نیز انجام می شود به این معناست که میزان تراکنش ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و سازمان مالیاتی می تواند اطلاعات بیشتری از این حوزه کسب کند که به نفع آن است. جامعه آماری .

  نام آپدیت Minecraft 1.20 فاش شد

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه سمنان خاطرنشان کرد: این نوع مشکلات باید با فرمول های دقیق و مجربی که در اقتصادهای توسعه یافته ایران تدوین شده در جامعه اعمال شود و بررسی های خوبی در این زمینه انجام شود. در این مسیر باید تصمیمات دیگری به نفع مردم و نظام بانکی اتخاذ شود چرا که خروج بانک ها از بانکداری تماماً به نفع اقتصاد کشور و کاهش بی واسطه گری در بخش های مختلف است.

منبع: ابنا

دیدگاهتان را بنویسید