کمبود پتاسیم یکی از دلایل اصلی ریزش مو است

پتاسیم یک ماده معدنی مهم برای عملکرد سلول های بدن است. اگر کمبود پتاسیم در بدن وجود داشته باشد، سلول ها ممکن است عملکرد طبیعی نداشته باشند و عوارض زیادی مانند ریزش مو را به دنبال داشته باشد. در این مقاله متوجه خواهید شد که کمبود پتاسیم چگونه با ریزش مو ارتباط دارد و به روش های موثر برای مقابله با این کمبود در بدن اشاره می کنید.

ریزش مو به دلیل کمبود پتاسیم
تحقیقات نشان می دهد که کمبود پتاسیم در اکثر زنان به دلیل استفاده زیاد از نمک در رژیم غذایی آنهاست. اتفاقی که می افتد این است که وقتی یک زن مقادیر زیادی نمک مصرف می کند، سدیم اضافی در اطراف فولیکول های مو جمع می شود. این بدان معنی است که پتاسیم نمی تواند به سلول ها برسد و منجر به ریزش مو می شود. اگرچه ممکن است کمبود پتاسیم تنها دلیل ریزش مو در بدن نباشد، اما یکی از شایع ترین آنهاست.
کمبود پتاسیم در بدن که در اصطلاح پزشکی هیپوکالمی نامیده می شود، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند کمبود پتاسیم در غذا، ادرار زیاد که منجر به دفع بیش از حد پتاسیم از بدن می شود، مصرف هر دارویی که میزان پتاسیم را کاهش می دهد. در بدن. و برخی بیماری ها که سرعت دفع مدفوع را افزایش می دهند. در نتیجه همه یا برخی از این عوامل، فرد ممکن است دچار ریزش مو شود.

رفتار
مصرف روزانه پتاسیم توصیه شده توسط سازمان غذا و دارو 4700 میلی گرم است. بنابراین، برای دریافت پتاسیم مورد نیاز بدن، از غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز، گوشت بدون چربی، برنج، زردآلو، آووکادو، خرما، کلم شیرین پخته، پرتقال، گلابی، کشمش، آلو، ماست استفاده کنید. شیر بدون چربی، سیب زمینی سرخ کرده، اسفناج، بادام زمینی و لوبیا لیما باید روزانه مصرف شود. در کنار این موارد، خوردن یک رژیم غذایی متعادل که مقدار مناسبی از ویتامین ها، مواد معدنی، کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی های مورد نیاز بدن را تامین کند، به همان اندازه مهم است. برای درمان این بیماری کاهش مصرف نمک برای کمک به جذب پتاسیم توسط سلول ها توصیه می شود و داروها و روش های دیگری نیز برای درمان آن وجود دارد.
برای شروع، می توان از مکمل های پتاسیم برای افزایش میزان این ماده معدنی در بدن استفاده کرد. علاوه بر این کرم های موضعی، اگر روی پوست استفاده شود، از شدت سدیم انباشته شده در فولیکول مو می کاهد و باعث می شود پتاسیم به سلول ها برسد. یکی از محبوب ترین کرم های موضعی ماینوکسیدیل 0.2 درصد است.
اسپیرونولاکتون یک قرص آب یا ملین غنی از پتاسیم است که میزان مایعات بدن را کاهش می دهد، اگرچه باعث ریزش مو نمی شود. این بدان معناست که اسپیرونولاکتون مقدار صحیح پتاسیم را در بدن حفظ می کند و از ریزش موی ناشی از ادرار زیاد و مدفوع جلوگیری می کند.
تمامی این درمان ها در صورتی می توانند در درمان ریزش مو موثر باشند که با رژیم غذایی سالم و موثر همراه باشند. همچنین، درمان موضعی باید در درازمدت اعمال شود تا کاملاً مؤثر باشد و بر کمبود در بدن غلبه کند.
برای کسانی که به دنبال درمان جایگزین و ثانویه برای درمان کمبود پتاسیم در بدن هستند، چند قاشق غذاخوری سرکه سیب در صورت مصرف روزانه می تواند سطح این ماده معدنی را افزایش دهد. سرکه سیب را می توان در آشپزی به صورت سس یا به صورت مایع طبیعی همراه با آب استفاده کرد تا میزان پتاسیم بدن را افزایش دهد.
ریزش مو می تواند ناشی از کمبود بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی در بدن مانند ویتامین C و روی باشد، بنابراین مصرف غذاهای غنی از پتاسیم در کنار غذاهای حاوی این مواد ضروری است. مشکلات و بیماری های تغذیه ای یا برخی داروها می توانند باعث کمبود پتاسیم در بدن شوند، بنابراین بهتر است قبل از شروع هر گونه درمان یا تغییر رژیم غذایی برای تشخیص بهتر با پزشک مشورت کنید.

  نمودار فروش هفتگی انگلستان: FIFA 23 می درخشد و مقام اول را به خود اختصاص می دهد

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید