افسانه انفجار ماشین; چرا انفجار وسایل نقلیه در هنگام تصادف غیرواقعی است؟

تماشای ماشین های در حال انفجار در فیلم های اکشن می تواند سرگرم کننده باشد. اما تبدیل شدن ماشین ها به گلوله های آتشین هنگام تصادف یا سقوط از کوه یکی از رایج ترین و غیرعلمی ترین اتفاقاتی است که در فیلم ها نمایش داده می شود. با اکران Fast X، جدیدترین فیلم سری Fast and Furious در نوزدهم سال 2023، زمان آن فرا رسیده است که به افسانه ماشین‌های در حال انفجار پایان دهیم.

به گزارش وب سایت کانورس، خودروها در این شرایط هرگز منفجر نمی شوند و به ندرت آتش می گیرند. مگر اینکه به اندازه کافی خوش شانس باشید که با فورد پینتو 1970 یا شورولت مالیبو رانندگی کنید. هر دو خودروساز فرآیند تولید را با مشکل مواجه کردند و در نتیجه مخازن سوخت با طراحی ضعیفی ایجاد شدند که در برابر اشتعال آسیب پذیر بودند و اغلب سرنشینان خودرو را به دام می انداختند.

حتی زمانی که رومین گروسژان، راننده فرمول یک با سرعت 140 مایل در ساعت (225 کیلومتر در ساعت) در گرندپری بحرین 2020 تصادف کرد، خودرویش آتش گرفت اما منفجر نشد.

بخارات بنزین فقط در هوا (که حاوی 20 درصد اکسیژن است) و تحت فشار قابل انفجار هستند. بنزین مایع انفجاری نیست، اما بخارات آن می تواند مشتعل شود.

وقتی درپوش گاز را بردارید ممکن است بخار از مخزن خارج شود. اما مخازن دارای سیستمی هستند که در آن فشار بدون خروج بخار کاهش می یابد. یک مخزن پر سوخت از آنچه فکر می کنید ایمن تر است زیرا در آن هوا وجود ندارد و در نتیجه اکسیژن نیز وجود ندارد. در واقع، حتی زمانی که بنزین مایع با فتیله تماس پیدا می کند، مشتعل شدن آن دشوار است.

انفجارها معمولاً در اثر واکنشی ایجاد می شوند که در آن یک یا چند جامد یا مایع واکنش می دهند و مقدار متناظری گاز تولید می کنند. یک گاز فضای بسیار بیشتری نسبت به مقدار معادل جامد یا مایع (800 برابر حجم مایع یا جامد) اشغال می کند. نیروی تولید شده توسط گاز به سرعت در حال انبساط باعث انفجار می شود. ترکش به سلاح های رزمی انفجاری اضافه می شود و با گاز منبسط می شود.

بنزین خود به خود منفجر نمی شود، اما زمانی که به صورت گازی باشد، می تواند در حضور شعله یا جرقه در دمای کافی (حدود 257 درجه سانتیگراد) با اکسیژن منفجر شود.

تصور کنید فردی را می بینید که در یک روز بسیار گرم ماشینش را پر از بنزین می کند. شما اغلب یک اثر درخشان را در نزدیکی قسمت پرکننده مخزن خواهید دید که بخار بنزین است.

هدف از دستورالعمل «سیگار ممنوع» که روی تابلوهای پمپ بنزین یا باک بنزین می بینید، حذف یکی از سه شرط لازم برای اشتعال بنزین است.

بنزین یک ترکیب انرژی است. این ترکیبات در واکنش با مواد دیگر انرژی زیادی آزاد می کنند. هنگامی که بنزین با اکسیژن تماس پیدا می کند و می سوزد، ترکیبات کم انرژی (آب و دی اکسید کربن) تولید می کند. تفاوت انرژی بین این ترکیبات را می توان به صورت صدا، گرما، نور و نیروی انبساط دید و شنید.

برای اینکه بنزین منفجر شود (به جای سوختن)، باید تحت فشار، در حالت گازی باشد و اکسیژن کافی و منبع انرژی خارجی مانند جرقه یا شعله برای شروع واکنش داشته باشد.

  پیدا کردن آلبرت وسکر در فیلم Dead by Daylight

دیدگاهتان را بنویسید