تصویری جذاب از ماه توسط فضاپیمای کپستون منتشر شد.

فضاپیما کپستون که در حال گردش به دور ماه است، موفق شد برای اولین بار در 3 می 2023 در طول سفر طولانی خود از آن عکس بگیرد. فضاپیما سنگ بنا این فضاپیما توسط شرکت فضایی Advanced Space آمریکا برای ناسا ساخته شده است و همین شرکت مستقر در ایالت کلرادو آمریکا این فضاپیما را اداره می کند.

کیستون در مداری به دور ماه قرار دارد و سکوی مناسبی برای پشتیبانی از ساخت ایستگاه فضایی گیت‌وی محسوب می‌شود. علاوه بر این، این فضاپیما به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس به دور ماه می چرخد. این فضاپیما توانست برای اولین بار در حین چرخش به دور ماه و در برنامه آزمایش مدار بیضی ویژه که به NRHO معروف است، تصویری از ماه ثبت کند که مخفف Rectangular Halo Orbit است.

فضاپیمای کپستون اولین تصویر از ماه را ثبت کرد

فضاپیمای Capstone در حالی که در مداری بیضوی حرکت می کند NRHO و برای اولین بار در 3 می 2023، او توانست تصویری از سطح ماه در هنگام عبور از قطب شمال ثبت کند. این فضاپیما در حرکت خود به قطب های ماه نزدیک می شود.

مدار NRHO بیضوی است و در نقطه تعادل دقیق در گرانش زمین و ماه قرار دارد. برای ماندن در این حلقه مقداری انرژی لازم است. در مدار NRHO، کپستون هر هفت روز یک بار به یک قطب ماه نزدیک می شود و سپس هر هفت روز دیگر به قطب دیگر ماه نزدیک می شود.

مقامات ناسا می گویند که این آزمایش موفقیت آمیز تا حدی توانایی این سنگ را ثابت کرد. این سفینه فضایی با قابلیت های خود می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

  راز موفقیت در بازی آتش آزاد ایرانیکارت

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید