اسکیزوفرنی ممکن است با کمبود ویتامین D مادر در دوران بارداری همراه باشد

دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه کوئینزلند با استفاده از فناوری جدید دریافتند که کمبود ویتامین D بر رشد سلول های عصبی در سیستم دوپامین مغز تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به اختلال عملکرد دوپامین در بزرگسالان مبتلا به اسکیزوفرنی شود.

نقش ویتامین D در خطر ابتلا به بیماری های عصبی در بزرگسالی

با تکیه بر تحقیقات قبلی، تیمی از محققان از موسسه مغز دانشگاه کوئینزلند با استفاده از فناوری تصویربرداری مولکولی، نگاه دقیق‌تری به رابطه بین ویتامین D، نورون‌های دوپامینرژیک و اسکیزوفرنی انداخته‌اند. محققان دریافتند که ویتامین D نه تنها بر تمایز سلولی، بلکه بر ساختار نورون‌ها نیز تأثیر می‌گذارد.

بخیه می زند روان‌گسیختگی در نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود. مکانیسم دقیق ایجاد این بیماری هنوز ناشناخته است. اما شواهد قوی وجود دارد مبنی بر اینکه اسکیزوفرنی باعث ایجاد تغییراتی در نحوه استفاده مغز از دوپامین می شود. دوپامین یک ماده شیمیایی حس خوب در بدن است. اکنون دانشمندان می گویند که کمبود ویتامین D در دوران بارداری بسیار مهم است.

چقدر مادر در دوران بارداری در معرض خطر است روان‌گسیختگی اگر پرسیده شود، این سوال آینده فرزند او را تحت تاثیر قرار می دهد. کمبود ویتامین D در دوران بارداری و در دوران رشد جنین، نحوه تشکیل مدارهای دوپامین در مغز را تغییر می دهد. مطالعات قبلی نشان داده اند که سطح پایین ویتامین D در مادر یکی از عوامل خطر است.

پروفسور داریل ایلز با بررسی تحقیقات قبلی در مورد همین موضوع در آزمایشگاه موسسه مغز کوئینزلند به نتیجه جالبی رسید. مطالعات قبلی نشان داده اند که کمبود ویتامین D در مادران باردار می تواند منجر به اختلالات رشد مغزی مانند اسکیزوفرنی در کودکان شود. آنچه اکنون محققان کشف کرده‌اند این است که اسکیزوفرنی با تغییری آشکار در نحوه استفاده مغز از دوپامین، انتقال‌دهنده عصبی که اغلب مولکول پاداش مغز نامیده می‌شود، مرتبط است.

  تولید مک بوک در ویتنام از اواسط سال 2023 آغاز خواهد شد

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید